Buty do biegania – jakie wybrać?

Bieganie staje się stylem życia, coraz więcej ludzi decyduje się na uprawianie tego sportu. Aby zacząć biegać nie jest potrzebny żaden wyrafinowany sprzęt, lecz nie da się ukryć, że mając odpowiednio dobrany strój biega się o wiele lepiej. Szczególnie buty potrzebują uwagi, ponieważ to stopy pracują najciężej. Odciski czy bóle skutecznie odwodzą początkujących biegaczy od sportu i osłabiają ich morale. Zapobiegnij temu dobierając odpowiednie buty do biegania.


Należy pamiętać o kilku zasadach. Zapomnij o zwykłych tenisówkach lub adidasach. Nieodpowiednie buty powodują ból nie tylko stup, ale całych nóg, stawów biodrowych kolanowych i skokowych. But musi zostać dobrany do rodzaju podłoża. Wiadomo, że biegacze często zmieniają trasy. Kolejną rzeczą na jaką zwracamy uwagę kupując odpowiednie buty powinny być takie kwestie jak typ i rozmiar stopy, a nawet płeć biegacza.

Buty do biegania należy kupować w specjalistycznym sklepie, gdzie wykwalifikowana kadra pomoże w dokonaniu wyboru. Przeprowadzą oni wywiad i testy, które ustalą rodzaj stopy. Istnieją trzy jej rodzaje określane ze względu na rozmieszczenie ciężaru ciała. W niektórych przypadkach potrzebne będzie wzmocnienie, korygowanie lub stabilizowanie stopy.

Rodzaje stup, o których mowa to stopa neutralna, pronująca i suprinująca. Pierwsza z nich ma normalną budowę, a ciężar jest rozkładany równomiernie na podłożu. Większość ludzi ma właśnie taka, normalnie wysklepioną stopę, zdarzają się jednak zaburzenia jak płaskostopie (stopa pronująca). W tym wypadku ciężar skupia się wewnętrznej krawędzi stopy. W ostatnim przypadku ciężar ciała opiera się na zewnętrznej krawędzi. Jak widzimy nawet nieprawidłowe stawianie stopy nie jest przeciwwskazaniem do biegania, a także nie przekreśla marzeń o nim. Dobrze dobrane obuwie jest wręcz niezbędne w takiej sytuacji, lecz raz dopasowane powinno służyć jeszcze długo.

Ekspedienci sklepów sportowych znają się dobrze na systemach amortyzujących, które są powszechne w butach przeznaczonych do biegania. 

Lecz i my przychodząc do sklepu powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Zakupy lepiej jest przymierzać na zmęczoną stopę, używając skarpetek. Buty powinny być rozmiar większe niż wskazuje na to wielkość stopy. Zwróć uwagę, czy pięta jest stabilna podczas ruchu. Warto przebiec się na próbę po sklepie. Buty biegowe nie ‚rozchodzą się’ jak inne. Wręcz przeciwnie są tak stworzone, że nie powinny zmieniać kształtu przez cały okres użytkowania. Znalezienie idealnie pasujących butów może być trudne, ale warto poświęcić na to czas.

Jesteś osobą aktywną i lubisz wiedzieć o sporcie jak najwięcej? Koniecznie śledź blog http://budujmase.blogujacy.pl/

Leave a comment

Your email address will not be published.


*